۰۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۴۵

جزئیات عملیاتِ مسجدی «زندگی با آیه‌ها، کلید پیشرفت محله» می باشد

جزئیات عملیاتِ مسجدی «زندگی با آیه‌ها، کلید پیشرفت محله» می باشد
حجت‌الاسلام محلاتی ضمن تشریح جزئیات عملیات «زندگی با آیه‌ها، کلید پیشرفت محله»، گفت: این عملیات با محور تبدیل مساجد به پایگاه قرآنی از ماه مبارک رمضان آغاز شده و تا عید غدیر ادامه دارد.
کد خبر: ۵۲۵۲

به گزارش خیمه مگ،حجت الاسلام امید محلاتی، معاون راهبری بنیاد هدایت در گفتگویی به تشریح جزئیات اجرای عملیات «زندگی با آیه‌ها، کلید پیشرفت محله» پرداخت و اظهار کرد: این عملیات در راستای عملیات «محله پیشرفت» و پویش ملی «زندگی با آیه‌ها» در ماه مبارک رمضان آغاز شد و تا عید غدیر ادامه دارد.

وی هدف از برگزاری این عملیات را تبدیل شدن مساجد به پایگاه قرآنی، عنوان کرد و گفت: سرفصل‌های متنوعی به این منظور در عملیات مشخص شده است که امامان محله و کنشگران مسجدی می‌توانند هر یک از این سرفصل‌ها را انتخاب و یا در چند موضوع کار کنند و با یکدیگر به رقابت بپردازند. تبیین قرآن، حفظ قرآن، تلاوت قرآن، گره‌گشایی با راه حل‌های قرآن، تدبر در قرآن، انس با قرآن، توسعه و گسترش فرهنگ قرآنی از جمله این سرفصل‌هاست.

مراحل اجرای عملیات

معاون راهبری بنیاد هدایت به مراحل اجرای این عملیات اشاره و تصریح کرد: اطلاع رسانی و فراخوان به مساجد درباره عملیات، ارائه بسته‌های آموزشی و محتوایی از روز‌های آغازین عملیات و ثبت ایده‌ها و تجربه‌های موفق در سامانه از ۱۴ فروردین تا پایان ماه مبارک رمضان انجام خواهد شد؛ سپس هیأت انتخاب شهرستان شکل می‌گیرد، این مرحله تا اواخر اردیبهشت ماه سال آینده به پایان می‌رسد و وارد مرحله استانی خواهیم شد. مرحله استانی نیز در خرداد ماه انجام می‌شود و به پایان می‌رسد.

حجت الاسلام محلاتی افزود: در ابتدای خرداد ماه ۱۴۰۳، لیست منتخبان استان ارائه شده و هیأت داوران سطح ملی شکل می‌گیرد. فرآیند مصاحبه، داوری و انتخاب برترین‌های ملی در پایان خرداد ماه انجام می‌شود و همزمان با ایام عید غدیر، طی مراسمی از منتخبان ملی تجلیل به عمل خواهد آمد.

معیار ارزیابی مساجد برتر

وی معیار‌های ارزیابی مساجد برتری را که به پایگاه قرآنی تبدیل شده‌اند، برشمرد و گفت: محوریت آیه‌های منتخب پویش ملی زندگی با آیه‌ها (طرح مسطورا)، اولویت داشتن بانوان و نوجوانان در میان مخاطبان، مفهومی‌تر بودن فعالیت‌ها (حرکت از روخوانی به سمت تبیین، تدبر و تفسیر) و خلاقیت در طراحی و اجرای قالب فعالیت‎‌ها ازجمله این معیار‌ها است.

محلاتی اضافه کرد: همچنین، تولید محصولات قابل عرضه (هنری، رسانه ای، سکوی ارائه، طرحنامه و شیوه نامه)، پایداری و تداوم برنامه‌ها، ایجاد انس با قرآن، تیم سازی در محله، انتخاب موضوع متناسب با جهاد تبیین، نگاه تربیتی، راه اندازی مسابقات بین محله‌ها و مساجد، تعداد کنشگران عضو تیم اجرایی، تعداد مخاطبان فعالیت، میزان هزینه صورت گرفته، تعداد مشارکت کنندگان در تأمین هزینه نیز در انتخاب مساجد برتر مؤثر است.

ترکیب هیأت داوران

معاون راهبری بنیاد هدایت به ترکیب کمیته انتخاب و هیئت داوران در مرحله شهرستانی اشاره و بیان کرد: راهیار بنیاد هدایت در شهرستان، نماینده امام جمعه شهرستان، نماینده فرمانده سپاه شهرستان، نماینده اوقاف، نماینده دارالقرآن سپاه، نماینده دارالقرآن سازمان، نماینده دارالقرآن آموزش و پرورش، نماینده مؤسسه شاخص قرآنی، شخصیت‌های حقوقی هستند که ۳ برابر سهمیه شهرستان برترین‌ها را مشخص و به داوران معرفی می‌کنند.

وی تأکید کرد: همچنین، راهیار بنیاد هدایت در شهرستان، امام جمعه شهرستان، فرمانده سپاه شهرستان، مدیر مدرسه‎های علمیه شهرستان، رئیس اوقاف شهرستان، سه نفر از فعالان فرهنگی شهرستان به پیشنهاد مدیر شهرستان و تصویب کمیته داوری شهرستان، رئیس دارالقرآن شهرستان، رئیس دارالقرآن آموزش و پرورش، رئیس مؤسسه شاخص قرآنی نیز هیئت داوران را در این مرحله را تشکیل می‌دهند.

حجت الاسلام محلاتی ادامه داد: در مرحله استانی نیز معاون فرهنگی استان، نماینده استانداری استان، نماینده نماینده، ولی فقیه، نماینده حوزه علمیه، نماینده سپاه یا فرمانده بسیج استان، نماینده صدا و سیما، نماینده اوقاف، مسئول مجمع کانون‌های فرهنگی استان، مسئول دارالقرآن سپاه، مسئول دارالقرآن سازمان، مسئول دارالقرآن آمووزش و پرورش، مسئول مؤسسه شاخص قرآنی استان، اعضای حقوقی هیئت داوران هستند.

وی با تأکید بر ضرورت اجرای عدالت در تقدیر از شهرستان‌ها و استان‌های شرکت کننده در این عملیات، خاطرنشان کرد: بر این اساس دبیرخانه عملیات «زندگی با آیه‌ها، کلید پیشرفت محله‌ها» تصمیم گرفت سهمیه برترین‌های مرحله شهرستانی و استانی را متناسب با تعداد گزارش‌های ثبت شده در شهرستان و استان تعیین کند؛ بنابراین در مرحله شهرستانی به ازای هر ۲۰ گزارش ثبت شده، یک سهمیه برای شهرستان و در مرحله استانی نیز به ازای هر ۱۰۰ گزارش ثبت شده، یک سهمیه برای استان در نظر گرفته می‌شود.

گفتنی است، امامان محله و کنشگران مسجدی می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شرکت در این رقابت مؤمنانه به آدرس http://bonyadehedayat.com/quran مراجعه کنند.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم