۱۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۰

بررسی مناسبات مهاجرين و انصار

بررسی مناسبات مهاجرين و انصار
کتاب «مناسبات مهاجرین و انصار» اثر حجت الاسلام حسینی حسینیان مقدم در دوازدهمین همایش کتاب سال حوزه، عنوان شایسته تقدیر را در گرو تاریخ و سیره کسب کرد.
کد خبر: ۵۴۵۰

به گزارش خیمه مگ،اين نوشتار، رويكرد جديدي در بازخواني سيره‌ي نبوي از منظر روابط گروه‌هاي فعال در عرصه تحولات اجتماعي عصر نبوي است. ياران رسول خدا (ص) پس از هجرت، به دو گروه عمده مهاجر و انصار تقسيم شدند. كينه‌هاي ديرينه، تغيير تركيب جمعيتي مدينه به نفع مهاجران، اقتدار سياسي آنان در مدينه، تلاش انصار در مبارزه با قريش، بينش‌ها و منش‌هاي متفاوت گروه‌ها موجب رقابت‌ها و اختلاف‌ها مي‌شد و گاهي همه‌ اينها با درهم تنيده شدن شيطنت يهوديان ومنافقان، رويارويي گروه‌ها را سبب مي‌گرديد.

رسول خدا (ص) با طبيعي شمردن رقابت‌ها، زماني در امور داخلي رقيبان دخالت مي‌نمود كه برخوردهاي خشونت‌آميز آنان كيان جامعه اسلامي را تهديد مي‌كرد. ايشان با تكيه بر مفاهيم و ارزش‌هاي انساني، ديني و اخلاقي، اجتماع‌پذيري ياران، رويكرد فراقبيله‌اي و ارتقاي توان تحمل مخالف، رقابت‌ها را هدايت و از آنها براي پيشبرد اهداف جامعه اسلامي استفاده مي‌كرد.

نويسنده كتاب در ابتدا به پيشينه‌ تحقيق مي‌پردازد و سپس به تبارشناسي مهاجر و انصار، روابط عدناني و قحطاني، مناسبات مكه و مدينه پيش از اسلام و ارتباط ديني، فرهنگي، سياسي، نظامي، اقتصادي و خانوادگي آنها توجه مي‌كند. نقش آموزه‌هاي ديني در ايجاد همدلي ميان مهاجر و انصار در بخش پاياني كتاب مورد بررسي قرار گرفته و نويسنده با ارائه نمونه‌هاي زيادي از همگرايي و واگرايي‌ها در عصر نبوي، به تأثير ديدگاه‌هاي مهاجر و انصار در سه محور سياسي، فرهنگي و اقتصادي پرداخته است.

مناسبات مهاجرین و انصار از سوی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در 200 صفحه و قطع رقعی و شمارگان 1000 نسخه و به قمیت 2300 تومان منتشر شده است. علاقه مندان می توانند با تلقن 2909310 ویا2906030-0251 تماس بگیرند و یا به نشانی قم، شهرک پردیسان، روبری دانشگاه آزاد اسلامی و یا به انتشارات پژوهشگاه مراجعه کنند.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم