۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۳:۰۰

آیت‌الله العظمی جوادی آملی؛ دانشگاه‌ها باید براساس علم دینی اداره شوند

آیت‌الله العظمی جوادی آملی؛ دانشگاه‌ها باید براساس علم دینی اداره شوند
حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: اموری چون داشتن نمازخانه، برگزاری نماز جماعت و تفکیک جنسیتی اعمال دینی است و نه علم دینی؛ تنها چیزی که دانشگاه را اسلامی می کند دانش اسلامی است.
کد خبر: ۵۵۱۲

به گزارش خیمه مگ،این مرجع تقلید در دیدار حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر ضرورت سامان پذیرفتن دانشگاه های کشور بر اساس علم و دانش، اظهارداشتند: زمانی دانشگاه، اسلامی خواهد شد که براساس علم سامان پذیرد.

 ایشان با بیان این که برای اسلامی شدن دانشگاه باید دانش، اسلامی باشد، افزودند:اسلامی شدن دانشگاه یک راه دارد و دیگر هیچ ، و راهش این است که دانش آن اسلامی باشد و سایر مسایل امور فرعی است.

 ایشان بر ضرورت شناخت تفاوت های اعمال دینی با علم دینی بیان داشتند: اموری چون داشتن نمازخانه، برگزاری نماز جماعت و تفکیک جنسیتی اعمال دینی است و نه علم دینی. درس خواندن برای رضای خدا و مسایلی که عنوان کردم، دانشگاه را اسلامی نمی کند و علم دینی تنها چیزی است که دانشگاه را اسلامی می کند.

 معظم له با بیان این که دانشگاه اگر اسلامی باشد برای مملکت و نظام مفید است، اظهار داشتند: ما باید حواس خود را جمع کنیم و بدانیم زمانی دانشگاه برای مملکت مفید خواهد بود که اسلامی باشد.

ایشان ادامه دادند:مسایلی چون نمازخانه، تقلب نداشتن در امتحانات و این که خروجی دانشگاه به سود مملکت باشد فرعی است ، وظیفه یک مسلمان اجرای آنها است، اما دانشگاه را اسلامی نمی کند ، تنها چیزی که دانشگاه را اسلامی می کند دانش اسلامی است.

حضرت  آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود  خاطرنشان کردند: ما هر چه کشیدیم از بیگانه بوده ؛اما همیشه به برکت اسلام یک سروگردن از خیلی ها بالاتر هستیم. جنگ جهانی اول و دوم را آنها راه اندازی کردند و حاصل کارشان کشته شدن میلیون ها آدم بود و ما هیچ گاه چنین کارهایی را نکرده ایم. اینکه می بینید امروز آنها دم از دموکراسی می زنند به خاطر همین آدم کشی ها است و تا کجا می خواهند جنگ کنند. چه ۱+۵ چه ۲+‌‌۳این ها از بس آدم کشته اند خسته شده اند و الان هم هرچه جنگ است از سوی همین ها رخ می دهد.

 در ابتدای دیدار،  که در مسجد احمد آباد دماوند برگزارشد،حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی گزارش کاملی را از اقدامات انجام شده در دانشگاه علامه طباطبایی ارایه داد و از حضرت آیت الله ا جوادی آملی تقاضا کرد تا پیامی را برای همایش انسان شناسی این دانشگاه که در آینده برگزار می شود صادر فرمایند.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم