۱۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰

از خواب غفلت بیدار شویم

از خواب غفلت بیدار شویم
حضرت آیت‌الله وحید خراسانی گفتند: باید هر چه زودتر از خواب غفلت بیدار شویم و آنچه را که فراموش کرده‌ایم به یاد آوریم.
کد خبر: ۵۵۵۳

به گزارش خیمه مگ، معظم‌له، ظهر امروز در دیدار مدیران دستگاههای فرهنگی و خدماتی دستاندرکار اعتکاف گفتند: هر کسی به هر کاری مشغول است باید آن کار را بشناسد و در این زمینه معرفت و درایت فوقالعاده مهم است.

این مرجع تقلید با اشاره به آیهای از سوره بقره در خصوص مقام حضرت ابراهیم(ع) و اهمیت اعتکاف اظهار داشتند: این مقام اعتکاف است که حضرت ابراهیم(ع) بعد از این که خلیل الله شد باید بیتالله را پاکیزه و آماده کند تا معتکفین در خانه خدا مقیم شوند و نفوس را حبس کنند.

ایشان با اشاره به عدم خروج معتکف از مراسم معنوی اعتکاف به جز در مواردی خاص تصریح کرد: در فقه نشان میدهد که در آن سه روز اعتکاف روح باید به آنکه هر چه هست از اوست متمرکز شود، منتها کسی که برای شرکت در این مراسم وارد مسجد میشود اول باید فکر کند که چه بود، چه شد، کجا میرود و برای چه کاری میرود.

آیتالله وحید خراسانی ارتباط با مبدا وجود را در مراسم اعتکاف ضروری دانسته و یادآور شد: معتکف باید بداند که از کجا آمده و لطف و عنایت چه کسی او را به این صورت در آورده است.

این مرجع تقلید اضافه کرد: آنچه هست به طفیل اوست، من و تو حق حیات نداریم. باید بدانیم از اول صبح که برخاستیم چه قدر به فکر خدا هستیم و چقدر به فکر خودمان.

وی خاطرنشان کرد: همه الطاف به برکت کسی است که تمام وجودش محض فی الله است و او ولی عصر(ع) است.

حضرت آیتالله وحید خراسانی در بخش دیگری از سخنان خود به مهمترین اعمال معتکفین اشاره کرد و اظهار داشت: بالاترین کار در اعتکاف، قرائت قرآن است و معتکف نباید از این مسئله مهم غفلت کند.

بر اساس گزارش روابط عمومی اداره کل تبلیغات اسلامی قم، ایشان اضافه کردند: نماز حرف زدن ما با خدا، و قرآن حرف زدن خدا با ماست و اگر معتکف ختم قرآن را به امام زمان(عج) هدیه کند، هدیه او به همه انبیاست.

این مرجع تقلید، قرائت زیارت سلام علی آل یاسین را از دیگر برنامههای مهم اعتکاف برشمرد و اظهار داشتند: این زیارت اکسیر اعظم است و همه معتکفین باید قرائت این زیارت را جزو اولین برنامههای خود قرار دهند؛ زیرا زیارت آل یاسین و سوره یاسین برای معتکف به خدا فتح باب میکند و همه اینها ریشه فقهی دارد.

حضرت آیتالله وحید خراسانی اضافه کرد: اگر اعتکاف با این اعمال تمام شود، آهن به مسجد میرود و وقتی برمیگردد، طلای احمر میشود.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم