۲۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۰۰

ادعایی که با واقعیت همخوانی ندارد

ادعایی که با واقعیت همخوانی ندارد
امروز عده‌ای می‌گویند مزار بزرگان تنها قطعه‌ای سنگ بی‌ارزش است، اگر چنین بوده و شما آنها را بی‌فضیلت می‌شمارید، پس چرا بزرگان خود را در کنار مزار پیامبر (ص) دفن نموده‌اید، شما که به فضیلت قبور اعتقاد ندارید؟!
کد خبر: ۵۸۳۱

به گزارش خیمه مگ،حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجم‌ الدین طبسی شب گذشته در سلسله نشست‌های کانون گفتمان دینی که با موضوع «بررسی شبهات مربوطه به زیارت عاشورا» که در مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار شد،‌با اشاره به تاریخچه توسل و زیارت در بین مسلمانان، اظهار داشت: فرهنگ توسل را پیامبر اکرم (ص) به مسلمانان یاد دادند و نمی توان گفت این امر مخصوص تشیع و شرک است.

وی افزود:‌ سیره پیامبر اکرم (ص) که اهل سنت بسیار بر آن تأکید دارند، برای ما نیز حجت است و همگان از آن پیروی کنیم، به طوری‌که در احوالات آن حضرت مشاهده می‌نماییم، گاهی بر سر قبر مادر خود رفته و آن را زیارت می‌کردند، ‌لذا بحث زیارت مسئله‌ای در زمان حیات رسول خدا بوده و امری نیست که بعد از رحلت ایشان مطرح شده باشد.

این استاد حوزه علمیه قم با معرفی چندین نمونه از کتب علمای اهل سنت که در آن به مسئله زیارت اشاره شده بود، گفت: در برخی از این منابع، که کتب رجالی اهل سنت محسوب می‌شوند، مشاهده می‌گردد که به ائمه ما از جمله امام رضا (ع) در مشکلات مراجعه کرده و به اذعان خود آنها، مشکلشان رفع گردیده است.

وی ادامه داد: مسئله زیارت، فرهنگ نهادینه شده ای دربین کل مسلمانان است، تنها اختصاص به شیعیان ندارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین طبسی با انتقاد از عده‌ای قلیل که امروز به مسئله زیارت و توسل ایراد می‌گیرند، گفت: امروز عده‌ای می‌گویند مزار بزرگان تنها قطعه‌ای سنگ بی‌ارزش است، اگر چنین بوده و شما آنها را بی‌فضیلت می‌شمارید، پس چرا بزرگان خود را در کنار مزار پیامبر (ص) دفن نموده‌اید، شما که به فضیلت قبور اعتقاد ندارید؟!

این محقق و پژوهشگر حوزوی خاطرنشان ساخت: با کمی دقت در متون اسلامی می‌توان فهمید که مسئله زیارت امری جاری در بین مسلمانان بوده و امروز متأسفانه عده‌ای از آن فاصله می‌گیرند که امیدواریم با مطالعه منابع خود به این اشتباه پی ببرند.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم