۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۴

حقیقت‌طلبی شاخص کلیدی حکمرانی علوی است

حقیقت‌طلبی شاخص کلیدی حکمرانی علوی است
عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) تصریح کرد: امیرالمؤمنین(ع) برای شکل‌گیری و سپس بقای حکومت به هر طریقی متوسل نشدند از این رو باید تأکید کرد که حقیقت طلبی و اصول‌گرایی از جمله شاخصه‌های کلیدی حکمرانی علوی به شمار می رود.
کد خبر: ۵۹۰۰

به گزارش خیمه مگ،دکتر زهرا روح اللهی امیری طی سخنانی در چهارمین نشست «فصل برکت» با موضوع تاریخ‌پژوهی که به همت رسانه فکرت در بستر فضای مجازی برگزار شد، با اشاره به شاخصه‌های حکمرانی علوی گفت: دوگانه هایی که نسبت به حکومت علوی با وضعیت دنیای امروز مشاهده می‌کنیم باعث شده تا به سراغ عصر امیرالمؤمنین(ع) و به خصوص دوران حاکمیت حضرت برویم تا ببینیم که مدل حکمرانی علوی چگونه بوده و چه شاخصه ها و مؤلفه هایی داشته است.

وی افزود: معمولاً حکومتگران و اصحاب قدرت برای ایجاد قدرت بخصوص بقا و استمرار آن تلاش می‌کنند که امر مرسومی هم هست، اما باید توجه داشت که بر اساس مبانی امام علی(ع) این گونه نیست که به هر قیمتی و به هر بهانه‌ای حکومت تداوم داشته باشد بلکه یکسری ملاک‌ها در این زمینه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد.

استاد حوزه خواهران همچنین گفت: قبل از هر چیز باید دانست که اصول و مبانی حکومت علوی در واقع در راستای تداوم و تقویت اصول و مبانی سیره و حکومت نبوی است.

وی خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین(ع) برای شکل گیری و سپس بقای حکومت به هر طریقی متوسل نشدند؛ از این رو باید بر این نکته تأکید کرد که حقیقت طلبی و اصول‌گرایی از جمله شاخصه‌های کلیدی حکمرانی علوی به شمار می رود.

روح اللهی امیری بیان داشت: در واقع امام علی(ع) یک اصولگرای واقعی است چه آنکه به خاطر تحقق حق و حقیقت همه اهتمام خود را به خرج دادند و این گونه نبوده است که به اسم مصلحت اندیشی، حق و حقیقت را قربانی کنند.

وی یادآور شد: حضرت از ابتدای حکومت با چالش‌های بسیاری مواجه بودند از جمله این که با چهره‌های شاخص که از صحابه پیامبر(ص) بودند برای گرفتن حق بیت المال و دادن آن به مردم و مستضعفان وارد چالش و مبارزه شدند و از سویی در مواجهه با باطل و طاغوتی چون معاویه به هیچ وجه اهل مدارا و مصلحت نبودند و بر این مسأله تأکید داشتند که باید به دنبال اقامه حق بود؛ از این رو حضرت معتقد بودند به خاطر مصلحت دنیا نباید فساد در دین ایجاد کرد.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم