۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۹:۵۲

شیوه همسرداری از نگاه یک مرجع تقلید

شیوه همسرداری از نگاه یک مرجع تقلید
امروز تشکیل خانواده و ازدواج جوانان به صورت یکی از پیچیده‌ترین مسائل حاد اجتماعی درآمده است و این در حالی است که راه‌حل این مشکل بزرگ در اسلام به روشنی ارائه شده است و ما به منزله کسانی هستیم که در کنار سرچشمه زلال، از تشنگی رنج می‌بریم.
کد خبر: ۶۰۵۶

به گزارش خیمه مگ،«شیوه همسرداری در خانواده نمونه» به قلم آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی اشاره‌ای به انواع مشکلات خانواده به خصوص ازدواج جوانان دارد.

معظم‌له پس از طرح کاستی‌های اجتماعی در این خصوص به گوشه‌هایی جالب و ظریف از زندگی پرافتخار علی (ع) و بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوانی رهنمونی برای حل مشکلات در خانواده اشاره کرده است.

حضرت آیت‌الله مکارم در این کتاب با اشاره به جایگاه خانواده به ارتباط تنگاتنگ آن با ارائه الگوها، معیارها و ارزش‌های صحیح و نیز حل مشکلات خانوادگی و نابسامانی‌های اجتماعی و فرهنگی پرداخته‌اند.

ایشان متذکر شده‌اند که عظمت تعلیمات اسلامی این است که ازدواج را با دقت موشکافی می‌کند و مورد بررسی قرار می‌دهد و برای تشکیل خانواده‌ای سالم و خالی از هر گونه ناراستی از ارائه هیچ گونه برنامه‌ای فروگذار نکرده است.

این مرجع تقلید در کتاب خود به آیات قرآن و رویات بسیاری از ائمه‌اطهار‌(ع) استناد کرده‌اند.

از جمله بخش‌هایی که در این کتاب وجود دارد، ویژگی‌های «خانواده نمونه» است که معظم‌له تلاش نموده تا مشخصات حیات بخش زندگی برگرفته از تعالیم اسلام را به خواننده ارائه دهند.

در این کتاب با اشاره به شیوه‌های خواستگاری به شیوه خواستگاری مثبت و سازنده در نگاه متعالی اسلام پرداخته و شیوه‌های زننده غرب در انتخاب زوج را مخالف روح انسانی و جایگاه بلند انسان بلند در نظام آفرینش بر شماره‌اند.

پرداخت به مسایل چون مهریه، جهیزیه، مراسم عقد و عروسی از دیگر مباحثی که حضرت آیت‌الله‌ مکارم‌شیرازی در کتاب مذکور به آن پرداخته‌اند.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم