۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰

چگونه برای امام زمان دعا کنیم؟

چگونه برای امام زمان دعا کنیم؟
سلامتی قطب عالم امکان و نقطه پرگار وجود حضرت حجت‌ابن الحسن العسکری (عج) آرزوی قلبی هر عاشقی است که صلح جهانی را آرزو می‌کند،‌تا پیام آور امنیت، دوستی و برابری گام در پهنه گیتی بگذارد.
کد خبر: ۷۲۵۴

 

به گزارش خیمه مگ،مطلب ذیل را در خصوص دعا نحوه دعا برای امام‌زمان(عج) از نگاه ائمه اطهار (ع) منعکس می‌کند.

آیا دعا کردن برای سلامتی امام‌زمان صحیح است؟

با توجه به برخی روایات، امام زمان(عج) مانند انسان‌های دیگر،‌زندگی طبیعی داشته و در میان مردم رفت و آمد دارند و ممکن است مانند پیامبران الهی و دیگر ائمه (ع) به بیماری‌ یا مشکلات دیگر دچار شود. بنابراین دعا، صدقه و صلوات برای سلامتی امام بی تاثیر نیست و محفوظ ماندن ایشان توسط خداوند – که در روایات آمده- به معنای حفظ جان ایشان است، نه محافظت از بیماری و مشکلات دیگر.

علاوه بر آن‌که ائمه اطهار (ع) هم در بهترین حالات خود (مناجات)‌برای حفظ و سلامتی امام‌زمان(عج) دعا کرده‌اند و به ما آموخته اند که چگونه برای او دعا کنیم؛ مثلا امام‌رضا(ع) پیوسته به دعا کردن برای امام‌زمان (عج) با این دعا امر می‌کرد:

«اللهم ادفع عن ولیک ... واعذه من شر جمیع ما خلقت و عن یمینه و عن شماله و من فوقه و من تحته بحفظک الذی لا یضیع من حفظته به» (مصباح المتهجد 49)

خداوندا هرگونه بلا را از ساحت ولی خود دور گردان ... و او را در پناه خود از شر تمام آن‌چه آفریده و ایجاد و انشا و صورت‌گری فرموده‌ای،‌محفوظ بدار و از بلایای آسمانی و زمینی محفوظ بدار؛ حفظ کردنی که هرکس را آن‌طور محفوظ گردانی، از بین نرود.

امام حسن عسکری(ع) نیز در قنوت نمازهایشان این‌گونه دعا می‌فرمود:

فاجعله اللهم فی حصانة من بأس المعتدین ... فاجعله اللهم فی امن مما نشفق علیه منه و رد عنه من سهام المکائد ما یوجهه اهل الشنان الیه» (مصباح التهجد 156)

خداوندا، او (امام مهدی(عج) را در پناه‌گاهی قرار بده تا از شر متجاوزان در امان باشد! خدایا او را از چیز‌هایی در امان بدار که برایش می‌ترسیم، و تیرهای نیرنگ را که کینه‌توزان و بدخواهانش به سوی او پرتاب می‌کنند، برطرف ساز.

بنابراین با توجه به سیره اهل‌بیت(ع)‌دعا برای سلامت امام‌زمان(عج)‌صحیح می‌باشد. بله، خداوند متعال خلیفه و ولی خودش را حفظ و حمایت می‌فرماید،‌ ولی ما وظیفه داریم برای سلامت آن حضرت سعی و دعا کنیم. در حقیقت کوشا بودن برای سلامتی ایشان، مفهومش اینست که ما حاضر نیستیم مانند اجداد بزرگوارش به سختی بیافتند.

گفتنی است این اعمال نیز قبل از آن‌که برای حضرت حجت (عج) فایده و اثر داشته باشد،‌برای شخص دعا کننده تاثیر دارد، اگر کسی برای حجت خدا کاری انجام دهد، او این اعمال را بدون پاسخ نمی‌گذارد.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم