۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۵

پاسخ به شبهه "عدم حضور اعراب در میان یاران امام زمان(عج) "

پاسخ به شبهه
این روایت، معارض با احادیث دیگری است که دلالت بر عرب‌بودن برخی از انصار و اصحاب امام‌ زمان دارد؛ از جمله آن روایات، روایتی است که شیخ‌ طوسی از جابر جعفی و او از امام‌ باقر علیه‌السلام نقل کرده است.
کد خبر: ۶۱۴۱

به گزارش خیمه مگ، پورتال جامع مهدویت در بخش مخزن پرسش و پاسخ خود به برخی از سؤالات پیرامون «ویژگی های یاران امام موعود» پاسخ داده است که سؤالات و جواب ها در شماره های مختلف تقدیم نگاه شما مهدی یاوران خواهد شد.

 

- سؤال

آیا بنابر گفته علامه مجلسی، در میان اصحاب امام‌ زمان(عج)، از مردمان کشورهای عربی حضور نخواهند داشت؟

 

مرحوم‌ مجلسی از امام ‌صادق علیه‌السلام نقل می‌کند که حضرت فرمودند: «اتّق العرب فإنّ لهم خبر سوء، أما أنّه لم یخرج مع ‌القائم منهم واحد؛ از عرب بپرهیز؛ زیرا برای آنها خبر ناگواری است. آگاه باش که هیچ‌کس از عرب با قائم خروج نخواهد کرد».[۱]

پاسخ

۱. علامه مجلسی، این روایت را از کتاب «الغیبة» شیخ‌طوسی نقل کرده است، ولی سند این روایت به ‌جهت وجود افرادی مانند «موسی‌الآبار» و «اسباط‌بن‌سالم» که مجهول‌الحال‌اند و هیچ توثیقی ندارند، ضعیف است.

۲. با اغماض از سند این روایت، باید گفت که این روایت، معارض با احادیث دیگری است که دلالت بر عرب‌بودن برخی از انصار و اصحاب امام‌ زمان  دارد؛ از جمله آن روایات، روایتی است که شیخ‌ طوسی از جابر جعفی و او از امام‌ باقر علیه‌السلام نقل کرده که حضرت فرمودند: «یبایع القائم بین‌ الرکن والمقام ثلاثمائة و نیّف عدّة أهل بدر، فیهم النجبآء من أهل مصر والأبدال من أهل الشام والأخیار من أهل العراق، فیقیم ما شآء‌ الله أن یقیم؛ بین رکن و مقام، حدود سیصدنفر به عدد افراد [حاضر در جنگ] بدر، با قائم بیعت خواهند نمود؛ در میان آنها نجیبانی از اهل مصر و ابدالی از اهل شام و اخیاری از اهل عراق وجود دارد، آنگاه آنچه را که خداوند بخواهد، برپا خواهد داشت».[۲]

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم