۱۱ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۲:۰۰

آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی: علامه طباطبایی جریان علم وعقل را احیا کردند

آیت‌الله العظمی جوادی‌آملی: علامه طباطبایی جریان علم وعقل را احیا کردند
حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی گفتند: همایش علامه طباطبایی را می توان همایش احیای علوم نامید، ایشان احیاگر عقل و علم در اسلام هستند جریان علم گرایی و عقل گرایی در اسلام را احیا کردند.
کد خبر: ۵۴۸۰

به گزارش خیمه مگ، این مرجع تقلید عصرامروز دردیدار با اعضای برگزاری کنگره بزرگداشت علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان اظهارداشتند: درباره جامعیت علامه طباطبایی سخنان بسیار زیادی عنوان شده است و همین جامعیت باعث ماندگاریشان شده است.

ایشان افزودند: این ماندگاری به دلیل همان صبغه الهی و خاصیت بقیه اللهی است که باعث می شود علمایی که علم آنها با عمل و حکمتشان در مسیر خدا باشد در عداد انبیا و اولیای الهی قرار می گیرد.

این مرجع تقلید تصریح کردند: شرط بقا عمل به تعهدات الهی است که بر عهده ماست اگر عالمی تعهدات الهی را عمل کند به بقیه اللهی خواهد رسید و هم حامل دین الهی است و هم وجودش ماندگار خواهد شد، علامه طباطبایی نیز از جمله علمایی بود که به این تعهدات کاملا عمل کرد.

ایشان عنوان کردند: اسلام به دنبال فقرزدایی است نه فقیرزدایی، ما به دنبال این هستیم که دیگر فقری وجود نداشته باشد و اگر حمایتی از فقیر می کنیم  یک کار عاطفی و میلی است، علامه طباطبایی نیز همین گفتار امام علی (ع) را پیش روی خود داشتند خداوند آن مقامی را که به اولیای خود داد به وارثان آنها نیز داده و اگر کسی در این راه گام بردارد از انبیای الهی ارث می برد این ارث با علم دراست فرق می کند و علم دراسه راهگشا نیست، آنچه مهم است علم وراثه است که با تمسک به اهل بیت(ع) به دست می آید.

علامه طباطبایی احیاگر علوم بود

حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: همایش علامه را می توان همایش احیای علوم نامید، زیرا کاری که ایشان کردند احیای عقل و علم در اسلام است در خلاف غزالی که علی رغم این که خود را احیاگر علوم می دانست و در حقیقت عقل را در حرکت اسلامی متوقف کرد، علامه طباطبایی دقیقا احیاگر این جریان علم گرایی و عقل گرایی در اسلام بود.

ایشان افزودند: کاری که ایشان کردند احیای علوم اهل بیت(ع) و عقل در اسلام و احیای این علوم بود همچنان که امام  راحل و بزرگانی چون علامه طباطبایی به برکت خون شهدا توانستند ایران اسلامی را احیا کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به مصادیق جامعیت علامه طباطبایی تصریح کردند: مراتب جامعیت ایشان در حوزه علوم تجربی ،نیمه تجربی، تسلط در ریاضیات، هندسه فضایی، تسلط بر اصول، منطق، فلسفه و... بر همگان مشخص بود.

معظم له ادامه دادند: ایشان دروس بسیاری را نزد بزرگان علوم مختلف آموختند ولی آنان که اساتید ایشان را می شناختند می گفتند که ایشان آنچه بیان می کند از خودش است یعنی تلاشی عظیم برای شکافتن حوزه های معرفتی جدید که مخصوص افراد بزرگ است.

علامه با قرآن ممزوج بود

ایشان بیان کردند: مرحوم علامه در حوزه های معرفتی اسراری را می دانستند که کسی نمی دانست، ممزوج بودن با قرآن و اهل بیت(ع) در رفتار مشخص بود در حوزه عرفان عملی و نظری پیشگام بودند و حوزه های دیگر معرفتی و رفتاری از فقه و حکمت، شهود، تشریح  وتنزیح در وجود ایشان متبلور بود.

حضرت آیت الله جوادی آملی جنگ جهانی دوم و کودتای ننگین 28 مرداد را یکی از عوامل اصلی نگارش کتاب اصول فلسفه حتی در ایران دانستند و گفتند: کتاب وزین المیزان در این شرایط نوشته شد که امروز هم حرف های زیادی برای گفتن دارد و محل رجوع بسیاری از بزرگان است که نشان دهنده عمق این مباحث است.

آیت الله مطهری شارح اصول فلسفه بود

مفسر قرآن کریم یادآور شدند: آیت الله مطهری شارح اصول فلسفه بود که فرق شارح با مقرر آن است که شارح مباحث را دسته بندی می کند و دست و پای مفاهیم ارائه شده را باز می دارد تا با ایجاد نظم در مطلب علمی زمینه بهتر فهمیده شدن آن را فراهم کند.

ایشان گفتند: کسی که سرشتش عقلانی است در مقام تعبد نیز به کمال می رسد زیرا عقل وقتی کامل شود می فهمد که در تعهد نیز باید کامل بود و این دنیا غیر از خدا چیزی ندارد. علامه نیز با این سرشت عقلانی دریافتند که هیچ راهی جز محبت اهل بیت(ع) برای رسیدن به خدا وجود ندارد.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم