۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۴۳

وضعیت کنونی حجاب در برخی شهرها شایسته کشور اسلامی نیست

وضعیت کنونی حجاب در برخی شهرها شایسته کشور اسلامی نیست
حضرت آیت‌الله جوادی آملی وضع حجاب و ظاهر جامعه در تهران و برخی استانها را متناسب با شئونات اسلامی ندانست و اظهار داشتند: ریشه بد حجابی ناشی از جهالت است و متولیان فرهنگی می بایست راهکارهای رفع جهالت را شناسایی و در جامعه فرهنگ سازی نمایند.
کد خبر: ۵۶۹۸

به گزارش خیمه مگ، معظم‌له در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در بیت معظم‌له در دماوند برگزار شد، خدمات و عملکرد اخیر وزارت ارشاد را بسیار خوب و نافع عنوان کرده و گفتند: انتظار است با توجه به موقعیت فعلی و نیاز کشور این خدمات در سطح بالاتری به مردم ارائه شود.

ایشان با بیان این‌که صدای انقلاب اسلامی امروز به لطف الهی به مناطق مختلف دور و نزدیک دنیا رسیده است، تصریح کردند: مردم به این ندا لبیک گفته و با الگو و سرمشق قرار دادن این نظام و انقلاب اسلامی اینگونه سرنوشت را رقم زده و شاهد بیداری اسلامی دردنیا و به ویژه در سطح منطقه هستیم.

معظم‌له تأکید کردند: همگان واقفند به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و تثبیت و تشکیل جمهوری اسلامی ایران حاصل اتحاد، یکپارچکی، تلاش، مبارزه و قیام مردمی، روحانیت، مراجع تقلید، علما و در راس همه آنها حضرت امام خمینی (ره) بود که بر علیه نظام استکبارو کفر صورت گرفت و امروز ثمره آن حرکت سترگ و با برکت، الگویی برای جهانیان شده است.

حضرت آیت الله جوادی آملی ملت های مسلمان منطقه را مظلوم، بی دفاع، به دور از هرگونه خشونت و جنگ طلبی که خواهان برقراری نظام حق و عدالت هستند عنوان کردند و نقطه مقابل آنها را آمریکا، ایادی استکبار و غرب که همواره در صدد جنگ طلبی، خونریزی و پایمال نمودن حق و حقوق انسان های مظلوم هستند برشمردند.

ایشان ادامه دادند: آنها مدعی حقوق بشر و دفاع از انسانها هستند در حالی که بیشترین بودجه های خود را هزینه و صرف کشتار مردم بی دفاع و اشغال سرزمین ملت های مظلوم می کنند.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان این‌که انقلاب اسلامی ایران داعیه این نیست که زمین بگیرد بلکه داعیه زمینه سازی است، یادآور شدند: در دنیا، نظامی مانند ایران وجود ندارد که به عنوان نجات دهنده انسانهای دربند ظالمان تلاش کند.

*نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم فرصتی مغتنم برای جوانان

معظم‌له چاپ و انتشار کتب ارزنده ،نافع و مفید را مورد تاکید قرار دادند و گفتند: باید نسل جوان را با آثار بزرگان و شخصیت ها آشنا کرد.

ایشان اضافه کردند: نسل امروز نیازمند شناخت و آگاهی هرچه بیشتربا ابعاد شخصیتی و وجودی بزرگانی است که عمر خود را در راه رشد،اعتلا و پیشرفت کشور و میهن صرف کرده و کتب ارزشمندی را ازخود برای استفاده نسل امروز به عنوان آثار ماندگار و فاخر به یادگار گذاشته اند.

این مفسر قرآن کریم ضمن توصیه به جوانان برای انس هر چه بیشتر با قرآن و بهره گیری از آموزه های آن‌، نمایشگاه و مسابقات بین المللی قرآن در کشور را فرصت مغتنمی برای پیوند ناگسستنی با این کتاب آسمانی عنوان کردند.

ایشان تصریح کردند: آثار قرآنی باید درگفتار،نوشتار و رفتار جوانان نهادینه شود و حقیقت قرآنی را خداوند به عنوان دارو معرفی نکرده بلکه فرموده "این کتاب آسمانی شفاست و هرکجا رفته اثرگذار بوده است".

*امروز زن بدون حجاب ملعبه است

حضرت آیت الله جوادی آملی در ادامه سخنان خود وضع حجاب و ظاهر جامعه در تهران و برخی استانها را متناسب با شئونات اسلامی ندانست و اظهار داشت: ریشه بد حجابی ناشی از جهالت است و متولیان فرهنگی می بایست راهکارهای رفع جهالت را شناسایی و در جامعه فرهنگ سازی نمایند.

این استاد خارج فقه حوزه افزودند: اسلام، زن را در سایه حجاب و سایر فضائل به صحنه می آورد تا معلم عاطفه، رقت ،درمان، لطف، صفا، وفا و مانند آن شود و دنیای کنونی ، حجاب را از زن گرفته تا زن به عنوان ملعبه به بازار بیاید و غریزه را تأمین کند. زن وقتی با سرمایه غریزه به جامعه آمد، دیگر معلم عاطفه نیست،فرمان شهوت می دهد،نه دستور گذشت.

*بزرگان و علما به جامعه معرفی ‌شوند

معظم‌له با پسندیده خواندن موضوع تکریم و بزرگداشت بزرگان و شخصیت های علمی و فرهنگی که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دولت در حال انجام است، پیشنهاد کردند درباره افرادی مانند عبد الرحمان دماوندی و شیخ شبلی در دماوند نیز تحقیق و بررسی صورت گیرد و ابعاد شخصیتی این افراد نیز به جامعه معرفی شود.

*اختصاص هزار میلیارد تومان اعتبار به فعالیت‌های قرآنی کشور

در ابتدای این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تشریح و ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیت های انجام شده و دردست اقدام این وزاتخانه گفت: همه ساله علاوه بر این‌که مسابقات بین المللی قرآن به صورت گسترده برگزار می شود نمایشگاه بین المللی قرآن نیز به مدت یکماه که از حالات روحی و معنوی فراوانی برخورداراست برگزار می‌شود.

وی افزود: در این نمایشگاه تمامی آثار قرآنی اعم از فرهنگی و هنری شامل کتب ، نرم افزارها ، تابلوها و.. در سطح گسترده ای ارائه می شود.

حسینی با بیان این‌که امسال همه دستگاههای اجرایی کشور ملزم به اختصاص نیم درصد از اعتبارات خود به فعالیت های قرآنی هستند، خاطر نشان کرد: در مجموع این رقم قابل توجهی بالغ بر 1000میلیارد تومان می شود که می توان درموضوعات و فعالیت های قرآنی مانند بحث آموزش ، قرائت ،مفاهیم و ساخت آثار هنری ، فیلم ها ی سینمایی و ساخت سریال های تلویزیونی هزینه کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد به جنگ نرم فکری فعلی و بیداری اسلامی درمنطقه اشاره کرد و از ترجمه های کتاب های ارزنده و خوب به زبان های مختلف که علاقه مندان فراوانی نیز در سطح داخلی و بین المللی دارد خبر داد.

حسینی همچنین با بیان این‌که هم اکنون دو گروه اسلام گرا وغرب گرا در سطح منطقه مطرح است ، خاطر نشان کرد: گروه های اسلام گرا اعلام داشته اند ما بیشتر از نیاز مادی و سرمایه ای به نظرات،اندیشه ها و تفکرات ایرانیان نیازمندیم.

وی اظهار داشت: هم اکنون سردمداران جهان سرمایه داری با تولید انبوه کتب درصدد هستند دیدگاهها و تفکرات خودشان را در جهان حاکم و القا کنند.

*کنگره عبدالرحمان دماوندی و شیخ شبلی برگزار می‌شود

بر اساس گزارش پایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسینی از برگزاری کنگره عبدالرحمان دماوندی و شیخ شبلی در دماوند و استاد امیری فیروزکوهی در فیروزکوه در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم