۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۰:۳۹

برخی در رده‌های بالای کشور ولایت فقیه را قبول ندارند

برخی در رده‌های بالای کشور ولایت فقیه را قبول ندارند
شايد بعد ازگذشت 33 سال از انقلاب اسلامي در رده‌هاي بالاي كشور اعم از روحاني و غيرروحاني کساني باشند كه هنوز ولايت‌فقيه را قبول ندارند؛ در حالي‌كه ولايت‌فقيه عمود خيمه نظام است.
کد خبر: ۵۷۴۵

به گزارش خیمه مگ،رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم در ديدار جمعي از روحانیون با اشاره به مسائل فرهنگي در دو بخش رفتاري و نظري، گفتند: دشمن در هر دو زمينه به شدت فعاليت مي‌كند و متأسفانه در برخي زمينه‌ها نيز به جايي رسيده كه شديدا نگران كننده است.

آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به القاي شبهاتي چون نقدپذيري قرآن و تعدد قرائات، گفت: با القاي اين شبهات، قرآن را كه منبع اصلي همه مسلمانان است، به حدي پايين‌تر از كتاب تاريخ تنزل مي‌دهند.

ایشان با اشاره به برخي ديگر از تلاش‌هاي دشمنان كه مستقيما مذهب تشيع را زيرسئوال مي‌برد، ادامه دادند : امروزه انبوهي از عوامل شيطاني براي مبارزه با اسلام و تشيع دست به دست هم داده‌اند.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به كوتاهي حوزه علمیه قم به عنوان‌ام القراي جهان، اسلام گفتند : مسأله ولايت‌فقيه يكي از مسائل فرهنگي نظري است كه شيعه بر اساس اعتقاداتش خود را ملزم به تبعيت از ولايت‌فقيه مي‌داند و اين با حکومت در ديگر کشورها بسيار متفاوت است؛ چون در ديگر كشورها حداکثر مسئولي با آراي مردم انتخاب شده و مردم از باب وفاي به عهد فرامين او را اجرا مي‌كنند.

*مشروعیت ولی فقیه؛ انتساب آن به خداوند است

ایشان با اشاره به اين كه ولايت‌فقيه ركن معنوي و اصلی نظام است، گفت: اعتبار مشروعيت ولي‌فقيه به انتساب آن به خداي متعال است كه در درجه اول پيامبر خدا صلي‌الله‌عليه‌وآله و بعد از آن حضرت ائمه معصومين عليهم‌السلام و در زمان غيبت معصوم اقرب و اشبه افراد به معصوم در رأس نظام قرار مي‌گيرد و در حقيقت وجوب پيروي از ولايت‌فقيه از جانب خداست.

آیت الله مصباح يزدي ادامه دادند: با اين توضيح قوانين و مصوبه‌هايي كه ساير قوا تحت امر ولايت‌فقيه وضع مي‌كنند نيز مشروعيت مي‌يابد و عمل به آنها واجب مي‌شود.

رییس موسسه آموزشی وپژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به سخن امام خميني(ره) مبني بر اين‌كه اطاعت از دولت اسلامي شرعاً واجب است، گفتند: امام نفرمودند عرفا و يا قانونا، اطاعت از دولت واجب است بلكه فرمودند شرعا، و وجوب شرعي تنها در صورتي است كه انتساب به خدا داشته باشد.

*حیات جامعه اسلامی به ولایت فقیه است

آيت‌الله مصباح یزدی با تأكيد براين‌كه اصلي‌ترين مسأله نظري و فكري در فرهنگ ما ولايت‌فقيه است، ادامه دادند: حيات جامعه اسلامي به ولايت‌فقيه است و حتي دشمنان سرسخت نظام، كشور ما را به ولايت‌فقيه مي‌شناسند و پيشرفت‌هاي امروز كشور در زمينه‌هاي مختلف در سايه همين ولايت‌فقيه شكل گرفته است.

اين استاد اخلاق حوزه با اشاره به كوتاهي حوزويان در اين زمينه، اظهار داشتند : وقتي ما طلاب اين چنين كوتاهي كرده باشيم چگونه مي‌توان توقع داشت فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي دانشگاهي چون عمران، فيزيك، پزشكي و... از ولايت‌فقيه دفاع كنند.

آیت الله مصباح يزدي ادامه دادند : علي‌رغم اهميت فوق‌العاده مسأله ولايت‌فقيه از لحاظ ديني و اعتقادي، حق مسأله ادا نشده است. كار در اين زمينه فقط با يك فتوا در رساله عمليه حل نمي‌شود، بلكه اين مسأله نيازمند حل علمي و آكادميك است و جز با تبيين درست ريشه‌هاي آن قابل بيان براي جهانيان نيست.

ایشان با اشاره به اين‌كه بايد همه زيربناهاي مسأله ولايت‌فقيه حل و به سئوالات ريشه‌اي آن پاسخ داده شود گفت: معتقدم اگر اين مسايل به سادگي، انصاف و اندكي حسن سليقه تنظيم شود، در بهترين شكل آكادميك مي‌توان آن را مطرح كرد و حتي در تمام محافل علمي دنيا قابل ارائه است.

ایشان اضافه کردند : شايد بعد ازگذشت 33 سال از انقلاب اسلامي در رده‌هاي بالاي كشور اعم از روحاني و غيرروحاني کساني باشند كه هنوز ولايت‌فقيه را به طور کامل قبول ندارند، در حالي‌كه ولايت‌فقيه عمود خيمه نظام است.

*تبیین مسئله ولایت فقیه را واجب می‌دانم

معظم له ادامه دادند : بنده به عنوان طلبه‌اي كه حدود شصت سالي در حوزه بوده‌ام، پرداختن عميق و وسيع به مسئله ولايت‌فقيه را از واجب‌ترين وظايف روحانیون مي‌دانم.

آیت‌الله مصباح یزدی اضافه کردند: روشني مسأله حاكم شرع و مجتهد جامع الشرائط به خاطر زحمات چندصدساله علما و فقهاست. مسأله ولايت‌فقيه نيز تبلور همين فكر ارتكازي است و بايد به گونه‌اي فعاليت كنيم كه اين مسأله نيز جايگاه خود را در فرهنگ عمومي جامعه بيابد.

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کردند: امروزه پرسشي كه در بيشتر كشورها درباره ايران مطرح است، مسأله ولايت‌فقيه است و حتي خبرنگاران از همان ابتدا در فرانسه از امام خميني(ره) درباره نوع حكومت مي‌پرسيدند و امام(ره) نيز در حد قابل فهم براي آن‌ها جملاتي را مطرح مي‌نمودند، با اين‌كه قبل از آن در نجف اشرف مسأله ولايت‌فقيه را به طور كامل تدريس كرده بودند.

ایشان با اشاره به اين‌كه ما بايد هم از لحاظ تئوري به تدوين مسأله بپردازيم و هم از لحاظ عملي، الگويي مناسب براي آن طراحي كنيم، اظهار داشتند: يكي از ابهام‌ها قيد مطلقه در ولايت‌فقيه است كه سبب شده افراد از آن برداشت ديكتاتوري کنند و هنوز برخي نمي‌دانند حوزه اختيارات ولي‌فقيه کدام است و مطلقه بودن ولايت‌فقيه در برابر كدام مقيده است و برخي از خودي‌ها ولايت را به مسائل شخصي هم سرايت مي‌دهند. وقتي اين مسائل براي افراد خودي هنوز مشخص نيست، چگونه بايد انتظار داشت براي کشورهاي غربي مشخص باشد، بنابر اين عدم درك صحيح از ولايت‌فقيه سبب ايجاد نوعي بدبيني نسبت به نظام و ولايت‌فقيه شده است.

عضو خبرگان رهبری ادامه دادند : اين‌كه يك نفر هرچه به ذهنش رسيد بگويد و همه ملزم به تبعيت باشند، تفكري عقب‌افتاده‌‌ است؛ در حالي‌كه به فرمايش امام (ره) اصل ولايت‌فقيه از مترقي‌ترين اصول است.

آیت الله مصباح يزدي خاطر نشان كردند : بسياري از كمبودها به خودمان برمي‌گردد كه ان‌شاء‌الله قصور بوده و نه تقصير، چرا كه در اين صورت گناهي بزرگ مرتكب شده‌ايم.

*مردم سخن روحانی دنیازده را نمی‌پذیرند

ایشان همچنین با اشاره به بعد رفتاري و علمي فرهنگ گفتند : امروزه با پيشرفت امكانات و ارتباطات، عوامل ضدفرهنگي به سادگي در اختيار حتي بچه‌هاي كوچك قرار مي‌گيرد، اما سرمايه عظيمي كه خدا به روحانيت داده است اعتمادي است كه جامعه به روحانيت دارد و هنوز هم قشرهاي مختلف جامعه در عمق وجودشان براي روحانيت احترام قائلند و اين به خاطر ساده‌زيستي و عدم دنيازدگي روحانيان است كه بايد حفظ شود؛ چرا كه اگر روحاني دنيازده شد، مردم سخنان حق او را هم نمي‌پذيرند.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مصباح یزدی ،معظم له در پايان با اشاره به مسئوليت‌هاي خطير شناخت و تربيت فرهنگي و ترويج اخلاق اسلامي افزودند: تببين مسائل اصلي اسلامي و بيان آن از وظايف ماست كه در وهله اول مبتني بر شناخت و فهم صحيح خود ما از اسلام است. در مورد ترويج اخلاق اسلامي نيز اول بايد خودمان تربيت يافته باشيم.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم