۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۶

پاسخ به شبهه ای پیرامون حضور زنان در میان یاران امام زمان (عج)

پاسخ به شبهه ای پیرامون حضور زنان در میان یاران امام زمان (عج)
در روایت آمده است که در میان این سی‌صدواندی، پنجاه نفر زن وجود دارد (کلمه «فیهم») و اینکه گفته است سی‌صدواندی مرد به دور حضرت جمع می‌شوند به سبب اسلوب زبان عرب است که وقتی در جمعی مردی وجود داشته باشد صیغه به صورت مذکر می‌آید.
کد خبر: ۶۲۰۶

به گزارش خیمه مگ، پورتال جامع مهدویت در بخش مخزن پرسش و پاسخ خود به برخی از سؤالات پیرامون «ویژگی های یاران امام موعود» پاسخ داده است که سؤالات و جواب ها در شماره های مختلف تقدیم نگاه شما مهدی یاوران خواهد شد.

 

آیا یاران زن امام موعود از جمله ۳۱۳ نفر هستند؟

مطابق برخی از روایات پنجاه نفر از زنان که در رکاب حضرت‌ مهدی علیه‌السلام هستند از میان ۳۱۳ نفر یاران خاص حضرت‌ می‌باشند.

جابربن‌یزید جعفی ضمن حدیث مفصّلی از امام‌ باقر علیه‌السلام در بیان برخی نشانه‌های ظهور، نقل کرده است که فرمود:

ویجئ والله ثلاثمائة و بضعة عشر رجالاً فیهم خمسون امرأة یجتمعون بمکّة...؛ به خدا سوگند! سیصد و بالاتر از ده نفر می‌آیند که پنجاه نفر از این عده زن هستند و در مکه کنار یکدیگر جمع خواهند شد...[۱]

 

در روایت آمده است که در میان این سی‌صدواندی، پنجاه نفر زن وجود دارد (کلمه «فیهم») و اینکه گفته است سی‌صدواندی مرد به دور حضرت جمع می‌شوند به سبب اسلوب زبان عرب است که وقتی در جمعی مردی وجود داشته باشد صیغه به صورت مذکر می‌آید؛ مانند آیه تطهیر که ضمیر «کم» ـ که برای جمع مخاطب مذکر است ـ به‌کار رفته و به‌طور حتم حضرت‌ زهرا سلام‌الله‌علیها نیز مشمول آیه است.

اما اگر مقصود امام از وجود آن پنجاه زن، همراهی آنان با آن ۳۱۳ نفر بود باید از تعبیر «معهم؛ همراه آنها» به جای «فیهم؛ در میان آنها» استفاده می‌کرد.

همچنین اگر اشکال شود که اسم این زنان در روایات اسامی یاران حضرت نیامده است، باید گفت با مراجعه به روایاتی که اسامی یاران خاص حضرت را ذکر کرده‌اند پی‌می‌بریم که نام همه ۳۱۳ نفر نیامده است؛ ازاین‌رو ممکن است بقیه آنان از زنان باشند که به‌جهت خاصی نام آنان برده نشده است.

 

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم