۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۰۱:۰۰

آموزش روش صحیح دوست یابی به کودکان

آموزش روش صحیح دوست یابی به کودکان
پدر و مادرها می‌توانند فرصتی فراهم کنند تا فرزندان‌شان و دیگر کودکان دور هم جمع شوند و ساعت‌هایی را با هم بگذرانند. مثلاً می‌توانند از هم‌کلاسی‌های فرزندشان ...
کد خبر: ۶۹۱۵

به گزارش خیمه مگ،تربیت فرزند از مهمترین دغدغه های خانواده های ایرانی است که در شماره های گوناگون، بخش های مختلفی از راه های تربیت صحیح را تقدیم حضور مخاطبان گرامی خواهیم کرد.

* کودک و دوست‌یـابی

پدر و مادرها می‌توانند فرصتی فراهم کنند تا فرزندان‌شان و دیگر کودکان دور هم جمع شوند و ساعت‌هایی را با هم بگذرانند. مثلاً می‌توانند از هم‌کلاسی‌های فرزندشان دعوت کنند که در یک فرصت مناسب مدتی در منزل با هم بازی کنند. خیلی خوب است که کودکان زمانی را در خانه برای آشنایی و بازی با دوستان خود داشته باشند.(این کار به اجتماعی شدن و تقویت توانایی ایجاد ارتباط کودک کمک می‌کند.)

همچنین باید به آن‌ها یاد بدهیم که برای دوست پیدا کردن معیارهایی را در رفتارشان رعایت کنند. مثلاً اگر کودکی عصبی بشود و پرخاشگری بکند یا بچه‌ها را کتک بزند، مسلماً کسی با او دوست نمی‌شود. پس باید کودک رفتار مناسبی داشته باشد تا دیگران هم بخواهند با او دوست شوند.

اگر بچه‌ای رفتار نوع‌دوستانه‌ای از خودش نشان ندهد، کسی با او دوست نمی‌شود. پس باید به آن‌ها گفت که در دوست پیدا کردن و انتخاب شدن به عنوان دوست باید معیارهایی داشته باشند. مثلاً درس‌های‌شان را خوب بخوانند، تمیز و مرتب باشند، به دیگران کمک کنند و خیلی چیزهای دیگر که بین کودکان مطرح است و در ایجاد دوستی‌ها مؤثر است. نکته‌ی دیگری که در دوستیابی کودکان مهم است، ایراد نگرفتن از آن‌هاست. اگر از بچه‌ها زیاد انتقاد کنیم ترسو و خجالتی بار می‌آیند و همین ترس و خجالت مانع دوست پیدا کردن می‌شود. تا حدی که امکان دارد، باید از جنبه‌های مثبت کودکان تعریف کنیم و آن‌ها را به یک خودباوری برسانیم. باید آن‌ها به این باور برسند که ویژگی‌های خوب و مثبتی دارند و این ویژگی‌های مثبت باعث می‌شود تا دیگران به سوی آن‌ها بیایند و بخواهند با آن‌ها دوست بشوند.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم