۰۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۷

«جایگاه خانواده و جنسیت در نظام تربیت رسمی» منتشر شد

«جایگاه خانواده و جنسیت در نظام تربیت رسمی» منتشر شد
کتاب جایگاه خانواده و جنسیت در نظام تربیت رسمی به همت دفتر مطالعات و تحقیقات زنان منتشر شد.
کد خبر: ۷۲۴۶

به گزارش خیمه مگ،مؤلف این کتاب تلاش کرده است تا با بیان برخی تأملات، ضرورت بازاندیشی در نظام تربیت رسمی را با رویکرد خانواده‌محور و جنسیتی و براساس نگرش اسلامی تبیین کند؛ بدین منظور، از یک سو با ارائه دیدگاه اسلامی درباره تفاوت‌های تکوینی، کارکردی و حقوقی دو جنس، اقتضائات آن بر حوزه تربیت را توضیح داده و از سوی دیگر، با تبیین جایگاه خانواده و ارائه مفهومی از خانواده‌محوری و خانواده‌گرایی، از ضرورت تأثیر آن در نظام تربیت رسمی دفاع می‌کند.

بر اساس این گزارش پژوهشگر درمرحله بعد کوشیده است با فرض پذیرش این ضرورت، دامنة تأثیرگذاری خانواده و جنسیت را در نظام تربیت رسمی به تصویرکشد و با بیان احتمالات و طرح پرسش‌های مختلف، بحث را در ذهن اندیشوران بپروراند.

این اثر دارای پنج فصل است؛ در فصل نخست به تبیین دو نگاه خانواده‌محور و جنسیت‌محور در نظام تربیت رسمی به عنوان مقدمه پرداخته شده و درآن، نظریة مختار، پرسش‌ها و فرضیه‌های تحقیق، پیشینة پژوهش، بررسی‌های مفهومی، تبعیض جنسیتی و عدالت جنسیتی تبیین شده است. در فصل دوم و سوم ادبیات نظری، تحولات عینی و نظام تربیتی خانواده‌محور و جنسیت‌گرا، مبانی و پیش‌فرض‌های آن بررسی و بحث می‌شود. نویسنده درفصل چهارم با ارائة مقدمه‌ای به اهداف و ضرورت‌های نظام تربیت خانواده‌مدار و جنسیت‌گرا پرداخته است و در فصل پنجم طرح دامنة نظام تربیتی متمایز را شامل بر محتوای برنامه درسی، فوق برنامه و اوقات فراغت، ورزش، روش تربیت، ارزشیابی آموزشی و پرورشی و ضوابط و مقررات حاکم بر مدرسه، فضا و تجهیزات آموزشی، تربیت معلم و منابع انسانی، الگوی ارتباطی خانه و مدرسه معرفی کرده و نتیجه کلی ارائه می‌نماید.

بر اساس اعلام روابط عمومی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان، کتاب جایگاه خانواده و جنسیت در نظام تربیت رسمی در قطع رقعی، ۲۹۶صفحه، شمارگان۳۰۰۰ نسخه منتشر شده است. علاقمندان به تهیة آن می‌توانند به قم، بلوارجمهوری اسلامی، میدان سپاه، خیابان مالک اش‌تر، پلاک۵۰ دفترمطالعات و تحقیقات زنان مراجعه و یا با شماره ۰۲۵۱۲۹۰۷۶۱۰ الی ۱۳ تماس حاصل کنند.

خواندنی ها
مطالب بیشتر
توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

زارعی در «نشان ارادت»:

توهین کنندگان به قرآن را با عشق متوجه اشتباهشان کنیم

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

روایت حجت‌الاسلام قنبری‌راد از کتابی که آیت‌الله سیدعزالدین زنجانی نوشت

خطبهٔ فدکیه محور وحدت

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

در معرفی و تبلیغ دین کجا اشتباه کرده‌ایم؟

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

در گفتگو با بانو مجتهده زهره صفاتی و دکتر مریم معین‌الاسلام عنوان شد

از روایت تک ‌بُعدی سیرهٔ فاطمی بپرهیزیم

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم

چند روایت خواندنی از زنان تازه‌مسلمانی که به حضرت‌ زهرا(س) و حجاب فاطمی‌ ارادت دارند

خدا می‌خواست دختران فاطمه باشیم